האם QNX יכולה להרוויח מהעסקה של Intel ו Mobileye ?

מי עדיין לא שמע על עסקת הענק של Mobileye שנרכשה ע"י ענקית הטכנולוגיה (או השבבים איך שבא לכם) אינטל?, כנראה שלא הרבה, אלא אם הייתם מנותקים מהעולם בחודש האחרון. דובר רבות על העסקה שהיא הגדולה ביותר בתולדות ההיי טק הישראלי כאשר $15.5 מיליארד שולמו עבור חברת הטכנולוגיה הישראלית.

עכשיו כאשר העסקה מאחורינו אפשר להתפנות לשאלה, מי תהיה הבאה בתור בעולם הרכב האוטונמי שעתידה להיות שחקנית מרכזית. בתקשורת העולמית מדברים על QNX של בלקברי. ידוע שכאשר חברה נרכשת בסכומים גבוהים, במיוחד ע"י חברת ענק זה אומר שלשם חברות הטכנולוגיה ומירב המאמצים הולכים להגיע בשנים הקרובות. QNX היא בדיוק החברה שמשלימה את הפאזל בעולם הרכב החדש.

בעוד Mobileye מביאה כלי אזהרה בזמן הנסיעה ע"מ למנוע תאונות, QNX של בלקברי תתדאג שלא יחטפו לכם את הרכב ע"י השתלטות על הרכב עצמו. בטיחות על הכביש ואבטחת הרכב.

אני לא אכנס לענייני הטכנולוגיות של QNX מכיוון שזה נושא מורכב ומצריך כתבות נפרדות.

QNX היא שחקנית וותיקה בשוק. היא מוטמעת במעל ל 60 מליון רכבים ברחבי העולם, האבטחה שלה נמצאה אמינה וחזקה מאד והסכמים כמו לדגומא עם יצרנית הרכב פורד, מחזקים את היכולת שלה להיות "הדבר הבא" שכולם יסתכלו עליו בעולם הרכבים האוטונומים.

לבלקברי אסור למכור את QNX מכיוון שהחברה מהווה את הליבה של פעילות התוכנה בעולם ה IoT והסייבר של בלקברי. השווי של QNX יכול להיות שווה ערך לזה של מובילאיי בעוד שנה או שנתיים אם בלקברי תיקח את החברה למקום הנכון. בזמן הקרוב אולי לא נראה זאת במנייה שעולה, אך בעתיד בהחלט נראה ששוויה של בלקברי יושפע מאד מQNX וכך גם הרווחים שלה. 

אפשר להגיד שאם יש חברה שעשויה להרוויח מהעסקה הענקית הזאת היא QNX, למתחרות של Mobileye יהיה קשה לצמוח כאשר מולם עומדת אינטל, ובשוק של QNX, היא המתחרה המובילה והאיכותית ביותר כאשר BlackBerry Secure מכנה לה יתרון בשוק. אחרי היכולת למנוע תאונות של רכבים ללא נהג, אבטחת הרכבים היא הנושא החם ביותר בעולם הזה ועם בלקברי על ההגה, כנראה ש QNX בהחלט תרוויח מזרקור שמופנה אליה והשוק הגדול אליו היא שייכת.

Roy Shpitalnik
About Roy Shpitalnik 2504 Articles
רועי שפיטלניק, חי חיי בלקברי מאז 2009 אז נחשפתי לראשונה ל8900. עם היסטוריה בעולם הסלולר הישראלי, הדרכות וידע מורחב בנושא הבלקברי, החלטתי שיש קהילה שלמה שחייבת להיות מעודכנת בפרטים הנכונים ולא בנתונים שמנסים לדחוף לה. הקמתי בלוג בלקברי קטן, ולבסוף התמזגתי לתוך הבלוג הזה כדי להביא לכם את הטוב ביותר מעולם הבלקברי.