טור דעה : האם חברות צריכות לפרסם את רמת האבטחה על המוצרים ?

בדרך כלל שאנחנו רוצים לרכוש מוצר, אנחנו חוקרים עליו ולומדים את החומרה שלו ורוצים לדעת כל פרט. בעידן של היום יותר ויותר מוצרים הם מכשירי IOT, מרכבים מחוברים ועד צעצועים מחוברים שפועלים על בסיס שירותי ענן. האם אנחנו יודעים מהם כלי האבטחה במוצרים הללו ? יש לנו התחייבות של היצרן לעדכונים ? המידע החשוב ביותר אותם מוצרים כלל לא חשופים לנו.

עם המוצרים המתקדמים שאנחנו נהנים מהם, כבר למדנו שאפשר לפרוץ ולנצל את העבודה שאנחנו מוסרים מספרי אשראי,כתובות מייל ופרטים נוספים באותם מוצרים, ועם החשיפה של וויקיליקס זה הופך את המשחק למפחיד הרבה יותר. האם המוצרים שלנו באמת בטוחים ? איך אנחנו יכולים לדעת ?.

תתארו לכם שתגיעו לחנות ותרצו לרכוש כונן שמבוסס ענן בדומה לזה של WD שדיווחנו עליו שהוא חשוף לפרצות. איך תדעו שהמוצר שלכם ישמור על המידע שלכם ?, ממש כמו שיש ביקורת ונתוני חומרה ותוכנה, כך צריך להיות גם עדכון של האבטחה במוצר. חשוב שהידיעה על רמת האבטחה במוצר תגיע במספר רמות כדי שלא יהיה ניתן להתחמק מכך וכמובן כדי שהרוכש העתידי יבצע את הבחירה הטובה ביותר.

אם על האריזה תופיע לדוגמא המדבקה  "BlackBerry Secure" תוכלו לדעת שהמוצר שלכם מאובטח ע"י בלקברי, לא תרגישו יותר בטוחים לקנות רכב או מוצר מחובר שמאובטח ע"י בלקברי (או כל חברה אחרת שתציע שירות כזה), ואם ממש ליד החומרה יופיע סוג האבטחה, לדוגמא, שרתי בלקברי או המכונית מצויידת במערכת אבטחה בתוך QNX כך שתדעו שלרכב שלכם לא יפרצו (כמו שקרה למתחרים במכונית של Tesla).

החשיבות של הידיעה על רמת אבטחה במוצרים בין אם מדובר בדובי שמחובר לענן ומקליט אתכם ובין אם מדובר בקומקום חכם שמחובר לרשת האלחוטית וניתן לשלוט בו דרך אפליקציה. בחודשים האחרונים ארה"ב חוותה תקיפת סייבר ענקית שהחלה בדיוק במוצרים הללו, כאשר דרכם התוקפים הגיעו לשרתים ולמקומות המרכזיים שרצו לתקוף, קניית מוצר שהיצרן מבטיח תדירות עדכונים היא ראשונה במעלה.

הדעה האישית שלי היא שחברות ימכרו יותר, כאשר לקוחות יידעו מהי רמת האבטחה של המוצרים, זה גם יעודד יצרניות להשקיע יותר אולי בפרט החשוב ביותר במוצר בעולם של היום שבו פשעי סייבר נהים תחופים מאד ובשנים הקרובות כנראה שכל אחד מאיתנו יהיה קורבן לתקיפה כזאת, אלא אם נדע לרכוש את המוצרים הנכונים.

 

Roy Shpitalnik
About Roy Shpitalnik 2536 Articles
רועי שפיטלניק, חי חיי בלקברי מאז 2009 אז נחשפתי לראשונה ל8900. עם היסטוריה בעולם הסלולר הישראלי, הדרכות וידע מורחב בנושא הבלקברי, החלטתי שיש קהילה שלמה שחייבת להיות מעודכנת בפרטים הנכונים ולא בנתונים שמנסים לדחוף לה. הקמתי בלוג בלקברי קטן, ולבסוף התמזגתי לתוך הבלוג הזה כדי להביא לכם את הטוב ביותר מעולם הבלקברי.