בעתיד הקרוב נוזקות יעלו פחות לפיתוח, הנזק עשוי להיות עצום

מי לא זוכר את התקיפה על שרתי נטפליקס ו PayPal ועוד מספר אתרים ורשתות תקשורת ברחבי ארה"ב לפני מספר חודשים. הנוזקה שביצעה את התקיפה נקראת מיראי והיא נחשבת לאחת המסוכנות כיום. מפתחים מיומנים יותר בעזרת פחות השקעה כספית, הצליחו לשדרג את הנוזקה ולאפשר לה לתקוף מכשירי IOT שמבוססים על מערכת ההפעלה של ווינדוס, מה שמגדיל משמעותית את הנזק שהיא עשויה לגרום בעיקר בעולם הפיננסי.

אחת הנוזקות המדוברות בעולם (ע"פ גורמים זרים) סטאקנט, פותחה בעולת מוערכת של $100 מליון, כאשר מומחים של קספרסקי טוענים במחקר שביצעו שבקרוב מאד נוזקות כאלו יעלו לפיתוח לא יותר מ- $1 מליון. נתון מפחיד מאד שיאפשר לכמעט כל אחד בעל אמצעים מינימלים, לפתח נוזקה שתגרום לנזק משמעותי.

עולם אבטחת ה IOT והמכשירים המחוברים לו מעסיקים הרבה מאד אנשי אבטחת מידע ברחבי העולם. כל אחד שנכנס היום לחנות ורוכש מצלמה בייתית חכמה שמתחברת ל WIFI ולאפליקציה כזאת או אחרת, נתון לסכנה מכיוון שאין כיום כל הגנה למכשירים הללו, ולא מדובר רק על מצלמות, אלא גם על מוצרים נוספים וכמובן גם על רכבים חכמים.

אנחנו חיים בעולם שבו כל אחד שרוצה לפגוע במישהו יכול לנסות להשתלט על רכב, לשבש את החיים בעזרת כל מוצר IOT, חשוב מאד שמשתמשים יתנו לפרטיות ואבטחה חשיבות גבוהה בהרבה מזאת שניתנת להם היום ע"י משתמשים פרטיים. בעוד ארגונים יכולים להשקיע מליארדים כדי להגן על עצמם, משתמשים פרטיים אינם מסוגלים להגן על עצמם באופן הזה. על כן על משתמשים פרטיים לבדוק כל מוצר שהם קונים ולחקור מהי רמת האבטחה שלו.

לעיתים נראה שמדברים הרבה על אבטחה, והרבה משתמשים טוענים שלהם זה לא יקרה. בקצב עליית אירוע הסייבר והדיווחים ברחבי העולם, כנראה שבשנים הקרובות אם לא נדע להגן על עצמנו, רובנו יחוו תקיפת סייבר, בין אם פשע שתיפגעו בו כחלק מכמות גדולה של נפגעים ברחבי הרשת, ובין אם מדובר בניסיון לפגיעה על רקע אישי.

לבכירים בעולם הסייבר עדיין אין פיתרון לכל תקיפה, ואחת החברות המובילות בתחום, בלקברי, נכנסה רק לאחרונה לשוק הרותח הזה. כנראה שבקרוב נשמע על עוד פעולות של בלקברי כדי לאבטח את מוצרי ה IOT שלכם, חשוב לשים לב לכך שהמוצרים שאתם רוכשים מקבלים עדכוני אבטחה, זה אמנם לא ימנע את כל התקיפות, אך יוריד משמעותית את היכולת לפגוע בכם.

Roy Shpitalnik
About Roy Shpitalnik 2503 Articles
רועי שפיטלניק, חי חיי בלקברי מאז 2009 אז נחשפתי לראשונה ל8900. עם היסטוריה בעולם הסלולר הישראלי, הדרכות וידע מורחב בנושא הבלקברי, החלטתי שיש קהילה שלמה שחייבת להיות מעודכנת בפרטים הנכונים ולא בנתונים שמנסים לדחוף לה. הקמתי בלוג בלקברי קטן, ולבסוף התמזגתי לתוך הבלוג הזה כדי להביא לכם את הטוב ביותר מעולם הבלקברי.