מעט על המקלדות ב-BlackBerry Priv, והתמיכה בעברית

בכל התאורים וסרטוני הוידאו שפרסמנו על ה-BlackBerry Priv הזכרנו את התמיכה בעברית אבל לא ממש התמקדנו בזה. באו ונסקור מעט את זה.

אז ראשית הבהרה, המכשיר בהחלט תומך בעברית מלאה. אלו המעדיפים ממשק משתמש בעברית יכולים כמובן להגדיר זאת. אישית אני ממש לא חסיד של זה, במיוחד כאשר חלק נכבד מהתקשורת מבוצע באנגלית אבל בפרט בגלל היפוך הממשק שדי מכביד ומרגיז (אותי לפחות). אבל למען הפוסט הזה אפילו אני העברתי את הממשק לעברית לזמן קצר על מנת לצלם שתי תמונות מסך על מנת להמחיש את זה:

Screenshot_2015-11-20-12-28-30 Screenshot_2015-11-20-12-29-03

ניתן לראות כי התפריטים והכותרות מוצגים בעברית. כמוכן מקשי השליטה בתחתית המסך הפוכים, כאשר מקש החזור בצד ימין ולא בצד שמאל, ברירת המחדל כאשר הממשק בשפה האנגלית לדוגמה.

הצעד הבא הוא תאור התמיכה בהקלדה בעברית. כידוע, למכשיר שתי מקלדות. מקלדת וירטואלית, או זו שעל גבי המסך, וכמובן מקלדת החומרה. שתיהן תומכות כמובן בהקלדה בעברית, אם כי היישום מעט שונה לעומת דגמים קודמים.

לגבי תצוגת המקלדת הויטואלית, זו תצוגת האותיות בעברית:

2015-11-20_10-28-19

כאשר נלחץ על המקש "123?" אשר ממוקם בצד שמאל למטה, נקבל כהרגלנו את תצוגת הספרות והסימנים. שימו לב כי סימנתי את סמל המטבע ש"ח ואתייחס אליו בהמשך:

2015-11-20_10-28-06

לחיצה על המקש השמאלי ביותר בשורה השניה מלמטה עם שתי הנקודות עליו תחליף את התצוגה לסמלים נוספים:

2015-11-20_10-27-50 

עכשיו אל הקאץ', שימו לב כי לדוגמה סמלי המטבע $,€,£ אינם מופיעים כלל. מצאתי את זה מאוד מוזר בלשון המעטה וממש לא נוח. כיצד זה אין אפשרות להקליד את אחד מהסמלי המטבעות הפופולארים והנדרשים ביותר? לעומת זה, הבחנתי כי כאשר אני מחליף את שפת ההקלדה בחזרה לאנגלית, מופיע סימן ה-$ היכן שבעברית הופיע הסימן ש"ח. זה הוביל אותי למחשבה שאם אוסיף עוד שפות כגון אנגלית בריטית ולדוגמה איטלקית, בראשונה יופיע באותו המיקום סמל ה-£ (ליש"ט) ובאחרונה סמל היורו €.

לצערי לא התבדיתי. הנה תמונות המסך לפניכם. התמונה הראשונה היא במעבר לאנגלית אמריקאית (US): 

2015-11-20_18-38-15

ועכשיו באנגלית בריטית (UK):

2015-11-20_18-36-45

ובמעבר לאיטלקית:

2015-11-20_18-37-08 

לטעמי הסידור הזה כל כך הזוי וטיפשי, עד כדי כך שאני די בטוח שזה יתוקן ובקרוב כיוון שאני די בטוח שתקום צעקה לגבי זה. בוודאי שאף לא אחד מאיתנו יגדיר 4 שפות הקלדה שונות רק עבור סמל המטבע.

כך גם לגבי מעבר בין שפות ההקלדה שכרוך בקליקים מיותרים, בוודאי לעומת ה-BlackBerry 10 שם יש מקש החלפת שפת הקלדה מהיר. יותר מכך, ב-BB10 אין בכלל צורך בהחלפת שפה כאשר אתם עוברים בין שפות לטיניות, ובמידה והגדרתם, אנגלית, ספרדית, צרפתית ואיטלקית לדוגמה, כל שעליכם לעשות הוא להקליד בשפה הרצויה לכם בלא צורך בהחלפת שפה. גם החיזוי ותיקוני השגיאות יעברו באופן אוטומטי לשפה החדשה.

באנדרואיד זה ממש לא כך. על מנת לעבור בין שפות הקלדה, ולא משנה אם במקלדת הפיזית או הוירטואלית, יש ראשית ללחוץ על מקש המקלדת כפי שמודגש בתמונה הבאה:

2015-11-20_18-38-15

לאחר מכן יש לבחור את המקלדת הרצויה. זה נותן הרגשה של שתי מקלדות נפרדות, למרות שמדובר רק בהחלפת שפת הקלדה:

Screenshot_2015-11-20-13-36-03

מסורבל מאוד. לשמחתינו זה ניתן לתיקון במהירות כיוון שגם המקלדת (ככל האפליקציות מבית BlackBerry) אינה מגיעה כחלק אינטגרלי ממערכת ההפעלה אלא כאפליקציה הניתנת לעדכון והורדה מ-Google Play Store, כך שאני מקווה שלא נצטרך להמתין יותר מידי עד שזה יתוקן.

 

כעת למקלדת הפיזית. ביום חמישי ביקרתי בפיסי גרף בחולון לצורך חריטת עברית בלייזר על גבי המקלדת. אנו מכירים היטב את החברים מפיסי גרף כיוון שהם עשו ועושים עבודה מצוינת מזה שנים ויודעים לטפל בכל המקלדות של BlackBerry. הפעם הייתי הראשון שהגיע עם ה-Priv ועל כן עשיתי עבודה מקדימה מעט כאשר שלחתי אליהם מראש את תרשים המקלדת בעברית, כפי שמופיע במסמכים הרשמיים של BlackBerry:

Herbrew_layout

כאשר הגעתי, ביצענו ראשית בדיקה ע"י צריבת נקודה קטנה על אחד המקשים על מנת לבדוק שהתוצאה טובה ושלא נכונו לנו הפתעות לא נעימות בשל סוג חומר וכד'. לשמחתי הבדיקה יצאה תקינה והמשכנו לאימות התרשים ובדיקה שאכן כל אות תואמת למקש הנכון במקלדת עצמה.

גם כאן התברר כי התרשים נכון, אלא שאז הפנמתי כי הוא אינו כולל את האותיות הסופיות "ף" ו-"ץ". בתחילה סברתי כי כמו במכשיר ה-Passport, הן כלולות במקלדת הוירטואלית, אותה מקלדת וירטואלית הפועלת במקביל לפיזית ומציגה סימנים מיוחדים או ספרות באופן מהיר. אך זה לא המקרה! ואז החלטתי ללחוץ על Shift והאותיות "פ" ו-"צ" הרגילות, ואכן…הפתעה, הצירוף "Shift+פ" יציג את האות הסופית "ף" ומקבילו "Shift+צ" יציג את האות הסופית "ץ".

מכיוון שכך, ולמרות שזה קשה מכיוון שאין הרבה מקום להכניס תווים נוספים על כל מקש, ולמרות שזה יצא אפילו מעט מכוער, ביקשתי מהם לנסות ולצרוב את הסופיות "ף" ו-"ץ" לצד הרגילות על אותו מקש רלוונטי. הנה התוצאה:

IMG_20151118_163914

במידה ולא תרכשו את המכשיר בארץ כאשר יהיה זמין, תוכלו לבצע חריטת לייזר במקלדת, כולל תאורה אחורית תמורת 120 ש"ח. הפעולה נמשכת עד כשעה. כמובן שאם תרכשו אותו בייבוא רשמי כאשר יהיה זמין בישראל, תקבלו אותו כבר עם מקלדת בעברית.

המקלדת הפזית עם עברית, כולל תאורה אחורית:

IMG_20151120_211449

בנוסף, קיימת תמיכה באימוג'י. הכוונה אינה לסמיילים הרגילים אלא ממש לאימוג'י גדולים. על מנת לגשת אל האימוג'י, קיימות שתי אפשרויות:

 • בשימוש במקלדת הוירטואלית יש ללחוץ ארוכות על מקש ה-"." ממש ליד מקש ה-Enter
 • בשימוש במקלדת הפיזית יש ללחוץ ארוכות על מקש עם סמל המיקרופון והספרה 0 הממוקם משמאל למקש הרווח

2015-11-20_20-58-21

כאן יש ללחוץ על מקש עם פרצוף הסמיילי. זה ייראה קטן יותר בשימוש במקלדת הפיזית אך העקרון זהה. ואז תקבלו את מבחר האימוג'י:

2015-11-20_20-55-38

 

לסיכום, המקלדות איכותיות מאוד, כרגיל וכמצופה מבלקברי. יחד עם זאת זה לא מושלם עדיין כפי שהורגלנו במכשירי הבלקברי שלנו. כמובן, ששם זה שוכלל עם השנים בעוד שב-Priv, בהיותו מכשיר אנדרואיד יש עדיין דרך לעשות. אך כהתחלה זה ממש טוב.

Shlomi
About Shlomi 2334 Articles
שלומי גברא, יוצא תעשיית ההייטק, תמיד משתדל להישאר בחזית הטכנולוגית. מעיד על עצמי כמכור לטכנולוגיה בכלל ולגאדג'טים בפרט. נמנה על נושאי דגל הבלקברי בישראל יחד עם שותפיי היקרים בבלוגברי בעבר וכאן ב-BerryIL בהווה. יחד אנו נביא אליכם את החדשות הטריות מעולם הבלאקברי תוך שימת דגש על הנוגע לנו, בישראל. אנו כמובן, נביא את החדשות אליכם ללא משוא פנים או דעות קדומות. הישארו איתנו, יש הרבה סיבות מדוע :)

37 Comments

 1. שלום שלומי.
  רציתי לדעת האם המכשיר כבר למכירה?
  א"כ, כמה הוא עולה?
  האם זה באמת משולב עם אנדרואיד יותר מהsnap?
  האם הוא גדול יותר מהקלאסיק?

  • היי יוסי,

   ציינתי בפוסט שהמכשיר אינו זמין עדיין למכירה בארץ. אנו נעדכן לכשנדע סופית שמתוכננת השקה.
   לגבי השילוב, זה אנדרואיד מלא. אין כאן בכלל השוואה עם snap כיוון שהאחרון הוא קליינט חנות גוגל למכשירי BlackBerry 10 בעוד שהpriv מגיע עם החנות מובנית.
   לגבי גודל, בהחלט. יש לו מסך בגודל 5.43 אינטש. זה מסך דומה לכל המכשירים האחרונים מהסדרות המובחרות.

  • בכיף. זה כלל לא בר השוואה לקלאסיק כיוון שה-priv מכשיר high end שמתחרה במכשירים בעלי מפרטי החומרה החזקים ביותר בשוק. בעוד שהקלאסיק מלכתחילה הוגדר כמכשיר ביניים

 2. אתם ממש אלופים אני נהנה מאד מהסקירות שלכם פעם אחר פעם!!! רציתי בבקשה אם תוכלו לבדוק לי אם האפליקציה של פייסבוק בעיברית זה אומר שכתוב מתחת לתמונה "אהבתי" "הגב" "שתף" כי באנרואיד הרגיל זה לא כך…ומבחינתי אהבתי תאפליקציה מהחנות של הבלקברי וורד
  אשמח לתשובה!

  נ.ב: היתי מאד שמח להמליץ לכם לתת אפשרות למשתמשים להעלות תמונה בצא'ט פה לפעמים רוצים לצלם מסך לצורך דוגמא

 3. תודה רבה! אנחנו מאוד משתדלים
  לגבי הפייסבוק…אילצת אותי להחליף שוב שפת ממשק לעברית 🙂 אבל בכיף. התמונה מצורפת.
  מה שגם עונה לך להערה לגבי אפשרות לצרף תמונה בתגובות….

 4. סידרתי את המיקלדת הוירטואלית ועכשיו אתם יכולים לבחור שפות ממקש השפה ולא בצורה מסורבלת (ואפילו להתקין בטלפונים אחרים)
  ואפילו הוספתי אופציה שלמעלה תמיד יש מקלדת עם ספרות למי שרוצה את הגירסא הזו.

  רק צריך לזכור:
  1. להפעיל את "לסימוך על מקורות זרים" להתקנה
  2. לבטל את המיקלדות האחרות המותקנות ורק להפעיל את של בלק ברי (אפשר להשאיר את google voice)

  אז יש לכם 2 גירסאות לבחירה לרשוכם (ראו תמונה מצורפת של שני האופציות)

  1. only added change language
  http://www.mediafire.com/download/3ob0v0lmd55ditd/BB.VK.LangKeyFix.apk

  2. additional line (permanently) of numbers on top.
  http://www.mediafire.com/download/cj86058q3jof2pj/BB.VK.LangKeyFix.W.NumOnTop.apk

  תיהנו!

  נ.ב.
  מאוד מוזר למה בלקברי לא שמו את הכפתור הזה בעצמם … כי לא שינתי שום דבר בקוד אלא רק לאיזה XML להציג קיים שכבר תמך במעבר שפות .. קצת "מסריח"..

 5. טוב לא ניתן להתקין על ה-Priv. כנראה בגלל שהמקלדת כבר מותקנת במכשיר ולא ניתנת להסרה / דריסה באופן שאינו מצריך פעולות קצת יותר "פולשניות" 🙂

 6. הנה מצורף מקלדת חדשה שתעבוד על ה Priv ושתזדהה כ- Mod.BlackBerry Keyboard

  לא לישכוח לבטל את המיקלדות האחרות מרשימת המיקלדות כדי שלא יעבור אליהם.
  with numbers on top
  1.http://www.mediafire.com/download/iih0jm04l7si3ki/Priv.BB.VK.LangKeyFix.W.NumOnTopMod.apk

  with just lang key
  2.http://www.mediafire.com/download/dzylxryxc8nsyxo/Priv.BB.VK.LangKeyFixMod.apk

  תיהנו

 7. נ.ב:
  אני עובד על שינוי לקוד כך שלא יהיה צריך ביטול איפשור מיקלדות קיימות והמעבר בשפה יהיה רק במיקלדת הנוכחית

 8. לטעמי לא חייבים לחרוט את העברית על המקשים, מי שרגיל למקלדת כבר יודע הקלדה עיוורת. הBOLD הנוכחי שלי הוא עם מקלדת אנגלית בלבד…

 9. שלום,
  למישהו יש ניסיון ביבוא אישי של מכשיר כזה? אני רוצה לקנות את הPRIV אבל לא ברור מתי הוא יגיע לארץ. זה מצריך אישורים כלשהם מול משרד תקשורת \ מכס\ משהו כזה?

 10. מי יודע להיכן נעלמו קיצורי Alt+Enter ו/או ה Shift+Space
  אני מתחרפן עם הPriv שלי. נק' החוזק הכי בולטת של המכשיר הזה, המקלדת הפיסית החכמה לא שווה הרבה אם ע"מ להחליף שפה יש צורך בכזה סרבול
  (לחיצה על אייקון מקלדות, בחירה מתוך רשימה) – הכי לא פרודקטיבי בעולם.
  פרס 🙂 למוצא היישר.

 11. עד לא מזמן התגוררתי בחו"ל וקניתי PRIV מאנגליה. יש מספר שפות שהוא תומך בהן אך ברשימה אין שפות שנכתבות מימין לשמאל כמו עברית. האם ניתן איכשהו לסדר למכשיר תמיכה בעברית?

  • מוזר, עברית צריכה להיות שפה מובנית במכשיר, הרי בסופו של יום זה אנדרואיד.

    • המכשיר שלי לדוגמה נרכש דרך Clove.co.uk והוא תומך בעברית. כשאתה מנסה לבחור בין שפות המכשיר הוא לא מאפשר לך לבחור בעברית ? הייתי ממליץ לבדוק אצל היבואן בארץ אם יש לו דרך לעזור

התגובות סגורות.